Vystoupení starosty Velišky na zasedání kraje - březen 2007

19. června 2007 v 12:14 |  aktivity na záchranu
29.3.2007
Věc:Připomínky (vystoupení) k jednání Krajského zastupitelstva ohledně nahrazení vlakových spojů ve všední den autobusy
Vážení zastupitelé,
dovolte mi, abych během této krátké doby, kterou mám k dispozici se pokusil objasnit proč starostové, ale zejména obyvatelé obcí, které leží na vlakové trati 063 a 064 nesouhlasí s nahrazením vlakových spojů ve všední dny autobusy.

S touto problematikou se vaše zastupitelstvo zabývalo již v září roku 2006, kdy kordinátor veřejné dopravy firma OREDO navrhla v lednu 2006 zrušení vlakových spojů na trati 063 Kopidlno - Dolní Bousov ve všední den bez předběžného projednání s obcemi. Toto vyvolalo řadu jednání s firmou OREDO a s náměstkem pro dopravu panem Kuříkem a výsledkem byl kompromis, kdy doprava vlaková byla zachována v redukované formě, tzn. že ze 14 spojů jezdilo od 10.12.2006 12 spojů, ale pouze jedna tažná souprava. Vlak jezdí tam a zpět mezi Kopidlnem a Bakovem n.J. Tento kompromis, který byl jediný možný a vyšel z iniciativy obcí ušetřil v rozpočtu kraje půl milionu korun čímž snížil rozdíl nákladů mezi autobusovou a vlakovou dopravou už jenom na půl milionu korun.
Bohužel přinesl také rozvázání spojů v Kopidlně na Nymburk a Jičín, v Dolním Bousově na Mladou Boleslav a Sobotku. Toto je podrobně popsáno v zápise z jednání obcí 1.3.2007, který byl zastupitelstvu kraje a panu hejtmanovi zaslán k projednání. Věřím, že jste se s tímto zápisem seznámili a že je součástí materiálů, které máte k dispozici k tomuto programu.
Starosty obcí od Kopidlna až po Bakov a až po Libuň velmi překvapilo, že místo jednání o zlepšení spojů popř. vrácení varianty z roku 2005 jsem obdržel pouze já dopis od pana hejtmana, že dnes bude opět projednáváno nahrazení vlaků autobusovou dopravou. Proto jsme se toto pondělí sešli na MěÚ v Sobotce a k Vašemu postoji zaujali stanovisko, které je vyjádřeno v zápise, který Vám tímto oficálně předávám, a věřím, že si ho všichni podrobně přečtete.
Předkladatel tohoto bodu jednání pan náměstek Kuřík mi dal k dispozici materiály, které máte k tomuto jednání a bohužel musím říci, že vyčíslení nákladů vlakových spojů nezahrnuje úsporu, kterou přinesla varianta z jednání v září 2006, takže rozdíl mezi vlakovou a autobusovou dopravou je uměle navýšen téměř o půl milionu korun. Věřím, že firma OREDO toto opraví.
Závěrem bych se na Vás chtěl obrátit s prosbou jménem velké části obyvatel o zachování vlakových spojů na trati 063 Kopidlno-Bakov n.J. Jak proběhlo ve včerejší tiskové zprávě je velice diskutabilní, že autobusy jsou levnější a pohodlnější. V zájmu cestujících tomu opravdu tak není. Na venkově bydlí velké procento důchodců, pro které České dráhy nabízí velké množství slev, slevy jsou i pro skupiny a školy. Domnívám se, že nejsou tyto výhody směřovány pouze pro obyvatele měst, kde vlaky nikdo rušit nebude.
Je třeba si uvědomit, že na venkově bohužel bydlí málo lidí a jestliže z obce jako jsou Dětenice cestuje vlakem 10 lidí tak při stejném procentuálním zastoupení by z města, které má 150 000 obyvatel muselo být ve vlaku 2 000 cestujících. Takže v zásadě na venkově využívá vlak větší procento obyvatel než ve městech.
Ve vašich materiálech se dočtu, že od železnice je to daleko. Toto se na naši tratí týká pouze Libáně a to je v zásadě zastávka Psinice a z Psinic to obyvatelé na vlak daleko nemají. V samotné Libáni je dopravní obslužnost zajištěna autobusy.
V neposlední řadě bych chtěl říci, že zrušením provozu na této trati bude ohrožen provoz i na trati 064 tj. do Sobotky, Lomnice, Libuně a vlastně i do Staré Paky.
Věřím, že Vaše dnešní rozhodnutí nebude vedeno proti vůli zastupitelstev obcí ležících na trati 063 a 064 a proti obyvatelům, pro které vlaková doprava hodně znamená.

Veliška
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Office 2010 Office 2010 | E-mail | Web | 4. května 2011 v 2:17 | Reagovat

879809-RYFHVNHKJLKEWTFRE

2 Coach Outlet Store Online Coach Outlet Store Online | E-mail | Web | 7. června 2012 v 7:18 | Reagovat

I think it is an excellent post for sharing. My friends and I do love it. And we will recommend it to more friends.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama