Výprava za pozůstatky tratě Dobrovice - Dětenice

16. června 2007 v 22:27 |  zrušená trať do Dobrovic
Výprava za pozůstatky tratě Dobrovice - Dětenice
(přidáno 10. 7. 2004, poslední úprava 4. 8. 2004)

OBSAH:

Popis výpravy:
Trať mezi stanicí Dobrovice a odbočkou Rokytňany, odkud měla společný úsek do Dětenic s dosud provozovanou tratí 063 Kopidlno - Bakov nad Jizerou, lze rozdělit na dva samostatné funkční úseky. Prvním z nich je stále ještě provozovaná vlečka Dobrovice - Dobrovice město, sloužící místnímu cukrovaru. Na ni je kolejovým trojúhelníkem napojen již z provozu vyřazený úsek Dobrovice město - Rokytňany. Tento úsek byl v provozu od 26. 8. 1883 do 1. 1. 1974. Podrobnější historii tratě mapuje publikace "Místní dráha Dobrovice - Dětenice" z edice Pohledy do dějin zrušených tratí, vydávané Vydavatelstvím dopravní literatury .

Výpravu začneme ve stanici Dobrovice, odkud se vydáme po silnici souběžně s dráhou směrem k Dobrovicím. Těsně před městem nás trať opustí a my si prohlédneme centrum města. Z náměstí se vydáme zpět komunikací souběžnou s tou, po níž jsme přišli, avšak vedoucí východněji. Za městem narazíme na zmiňovaný kolejový trojúhelník. Ten si můžeme prohlédnout detailněji (když budeme mít štěstí, spatříme při tom i lokomotivu řady 710).
Poté se vydáme směrem k bývalé zastávce a nákladišti Dobrovice město. Tu obejdeme zleva, neboť je oplocena (trať je využívána jako vlečka k odstavování vozů firmou Škoda Auto). Za nákladištěm již můžeme pokračovat po samotné trati, která se stáčí vlevo. Cestou přejdeme přejezd polní cesty, stočíme se opět vpravo, ještě jeden přejezd, projdeme rákosím a již se ocitáme v Semčicích. Továrna po levé straně trať také využívala jako vlečku. Přejdeme silnici a dostaneme se do prostoru místní zastávky a nákladiště. Ještě v roce 2003 zde bylo kolejiště, v současnosti je však již sneseno.
Stejně jako v předchozím úseku, i za Semčicemi vede těleso tratě mezi poli. Ještě v obci překoná dva můstky (u druhého se můžeme zastavit a pokochat se pohledem na ovce v zahradě po levé straně). Těleso je v tomto úseku zarostlejší než v předchozím. Za obcí se stáčí doleva a pravým obloukem zamíří přímo k okraji obce Žerčice, kde je také zastávka s nákladištěm. Budova slouží jako obytný dům, prostor někdejšího kolejiště je zřejmě obyvateli považován za soukromý prostor, proto zde nedoporučuji výstřední chování.
K okraji obce dojdeme ještě po tělese, které je za zastávkou lemováno udržovaným trávníkem. Na následujícím přejezdu hlavní silnice odbočíme z tratě a vydáme se po této silnici souběžně se značně zarostlým tělesem. Asi po kilometru silnice odbočuje vpravo a podél tratě vede daleko klidnější a příjemnější cesta. Po ní pokračujeme ještě asi 2,5 kilometru, až dorazíme k zelené turistické značce. V těchto místech jsme se od tratě poněkud odklonili. Odbočíme tedy z cesty vlevo po značce a posléze vpravo na těleso tratě. Některé jeho úseky je třeba pro bujnou vegetaci obejít, jiné jsou naopak upraveny jako těžařské cesty pro těžbu dřeva. Můžeme zde obdivovat četné náspy a zářezy.
Těleso po necelém kilometru končí na okraji pískovny u obce Ledce. Pískovnu je třeba obejít zleva po místních cestách. Vydáme se tedy po okraji lesa k hájovně, odtud půjdeme kousek po nám již známé zelené značce a pokračujeme po silnici směrem do Ujkovic. Mineme zajímavý objekt bývalé sýpky a dostaneme se na křižovatku nedaleko vyústění drážního tělesa. Dáme-li se po něm zpět k pískovně, můžeme se pokochat budovami bývalé stanice. Potom pokračujeme zpět a dále po tělese přes pole až k dalšímu přejezdu, za nímž se trať noří do lesa. Zde začíná velmi dobře schůdný úsek.
Po něm dojdeme pohodlně až na druhý okraj lesa. Tady však narazíme na neprostupné křoviny. Dáme se proto po cestě vpravo, až dojdeme na silnici. Odbočíme po ní vlevo. Zanedlouho následuje pravá zatáčka, kde se od silnice odkloníme a po znatelné polní pěšině půjdeme severoseverozápadním směrem. Po chvíli dojdeme do blízkosti odbočky Rokytňany a stejnojmenné zastávky, kde naše výprava končí.

Přibližná kilometráž výpravy:
místoaktuální značkakm
Dobrovice, žst.- (silnice)0,0
Dobrovice, nám.- (silnice)2,5
Dobrovice město, žst.- (cesta, zrušená trať)4,0
Semčice, žst.- (zrušená trať)7,0
Žerčice, žst.- (silnice), zelená, - (zrušená trať)9,2
Ledce, pískovna- (pole, silnice)14,0
Ujkovice, přejezd- (zrušená trať, silnice)15,5
Rokytňany, ž. zast.- (zrušená trať)20,0
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 František Nyklíček František Nyklíček | E-mail | 15. září 2010 v 10:46 | Reagovat

Dobrý den. Pokud už kopírujete na svůj web cizí texty, bylo by slušné sem uvést alespoň autora, případně zdroj. Děkuji za provedení a přeji hodně zdaru v drážně-propagační činnosti. František Nyklíček, autor původního textu (t. č. http://frantiseknyklicek.sweb.cz)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama