O vlacích na Kopidlnsku budou jednat obce

16. června 2007 v 23:13 |  snaha o zrušení

O vlacích na Kopidlnsku budou jednat obce

Spojení na trati vedoucí přes Dětenice, Libáň, Rokytňany a Kopidlno mají od příštího roku zajišťovat levnější a pohodlnější autobusy. Ty mají ve všední dny nahradit vlaky, jejichž provoz je dražší a které mají své stanice daleko od středu těchto obcí. O víkendu budou lidé cestovat po železnici na této trati i nadále. Návrh, se kterým dnes souhlasili krajští zastupitelé, ještě projedná náměstek královéhradeckého kraje Petr Kuřík s dotčenými obcemi.


V současné době cestuje těmito vlaky do Kopidlna ve všední dny průměrně 9 lidí, což je velice málo. "Náhradou autobusů za vlakovou dopravu, ušetříme 1 milion korun ročně. Cestování autobusy tam bude navíc pro lidi pohodlnější: vlaky jezdí po trati, která vznikla k zemědělským účelům a cestující to mají od železničních stanic do obcí daleko. Například nádraží v Libáni leží skoro 2 kilometry od středu této obce. Autobusy by zajížděly na návsi či na náměstí," řekl náměstek Kuřík.
Na trati jezdí v pracovní dny 12 vlaků. Provoz železnice stojí kraj přes 3 miliony korun ročně. O milion korun levněji by v oblasti jezdilo stejné množství autobusových spojů a přitom by se zastávky cestujícím přiblížily a bylo by jich víc.
"Autobusy by navazovaly na vlaky v železničních stanicích Dolní Bousov a Kopidlno. V tomto případě by se podařilo při snížení nákladů dopravní obslužnost zlepšit," sdělil náměstek Kuřík.
Společnost OREDO, která organizuje dopravu v kraji, bude o změně informovat občany a samosprávy jednotlivých obcí na zasedáních zastupitelstev obcí, jichž by se náhrada autobusů za vlaky ve všední dny měla dotknout.
Kraj nadále počítá s objednáváním šesti vlakových spojů, kterými budou moci lidé mezi Dolním Bousovem a Kopidlnem cestovat v sobotu a v neděli. "Turistického významu této železniční tratě jsme si totiž vědomi. Podobně funguje například doprava na trati mezi Trutnovem a Žacléřem, kde vlaky také jezdí pouze o víkendech a slouží především turistům," sdělil Kuřík
.http://www.kr-kralovehradecky.cz/scripts/detail.php?id=11371
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama