Lokálky budou v kraji jezdit dál

17. června 2007 v 1:07 |  média
Mladá Boleslav - Čtrnácti železničním spojům mezi obcemi Bakov nad Jizerou, Dolní Bousov a Kopidlno na Mladoboleslavsku hrozilo zrušení. Lidé by se pak nedostali do práce, na chaty a turisté na výlety. Spor o to, kdo vlaky zaplatí, je u konce. Ze čtrnácti jich v regionu v příštím roce bude dál jezdit dvanáct.

"Nakonec to dopadlo dobře, vlaky budou jezdit dál. Ve všední dny pojede šest vlaků oběma směry," řekl Libor Šimůnek, předseda Odborového sdružení železničářů na Mladoboleslavsku. Vlaky na této trase projíždějí Středočeským i Královéhradeckým krajem. Jejich provoz byl ohrožen proto, že se vedení krajů dlouhou dobu nemohlo dohodnout, kdo v příštím roce provoz lokálek na železnici zaplatí. "My peníze uvolníme, pokud to udělá i Královéhradecký kraj," uvedl mluvčí středočeského kraje Martin Kupka.
Vlakem jezdí lidé na chalupu i na výlety
V případě, že by se zástupci krajů nedokázali domluvit, měla vlaky nahradit autobusová doprava. "Ta by ale byla nedostatečná, protože by nedokázala dobře navázat na vlaky a kupodivu by byla i pomalejší než po dráze. To je dáno trasou této železnice, která je tu už víc než sto let," vysvětlil Šimůnek.
Každý spoj nyní využívá asi 15 až 20 cestujících. Zrušení spojů by jim proto zkomplikovalo život. "Tato trať má velký význam také pro rozvoj turismu v regionu. Hodně lidí jezdí lokálkou na výlety, chalupáři z Mladé Boleslavi jimi zase přijíždějí na chalupy," řekl Jaroslav Šperling, který uvažované zrušení lokálek od začátku kritizuje. "Železniční doprava by se měla spíše rozvíjet, ne likvidovat. I tak jsou na kdysi vyhlášené trati na některých křižovatkách velké proluky a lidem z malých obcí pak nezbývá než čekat," doplnil Šperling.
Objednávku spojů u Českých drah bude ještě tento týden schvalovat rada Královéhradeckého kraje. České dráhy totiž mohou vlaky poslat na trať pouze na základě potvrzené objednávky kraje. "Je to jeden z mála jízdních řádů, který jsme ještě nedali do tisku. Čekáme na rozhodnutí rady kraje a její závaznou objednávku," řekl mluvčí Český drah Aleš Ondrůj.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)
Autor: (jach)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama