063 Bakov nad JIzerou - Kopidlno

16. června 2007 v 23:04 |  média

063 Bakov nad JIzerou - Kopidlno

21.5.2007 09:00 | Železnice
7.7.2006
Střední Čechy - Stalo se již každoroční smutnou tradicí, že v době vytváření finální podoby jízdních řádů, tedy v době, kdy se ČD a.s. dohadují s kraji na financování prokazatelné ztráty z veřejné osobní dopravy, začínají krajské úřady "strašit" se zastavováním osobní dopravy na lokálních tratích. Nejinak je tomu i v tomto roce. Páteční Středočeská MF DNES ve své regionální příloze otiskla článek se zavádějícím titulkem "Provoz čtrnácti lokálek je ohrožen". Po přečtění článku jsem ovšem pochopil, že se nejedná o 14 tratí, ale 14 spojů na trati č. 063 z Bakova nad Jizerou do Kopidlna. Trať je totiž v působnosti dvou KÚ, přičemž Středočeský kraj hodlá dopravu zachovat, zatímco kraj Královéhradecký se k této trati staví velmi macešsky a hodlá železniční dopravu nahradit autobusy. Proti tomu se však staví jak místní obyvatelé, zástupci Středočeského KÚ, tak i UŽST Mladá Boleslav. Ti argumentují především tím, že nebude zachována přípojová vazba mezi železniční a autobusovou dopravou. Panuje zde i pochybnost, zda budou autobusové spoje provozovány i během víkendů a státních svátků, kdy vlaky, byť v omezeném počtu, jezdí. O budoucnosti trati rozhodnou zastupitelé Královéhradeckého krajského úřadu v pondělí.


19.4.2007
Jičín - Cestující na málo využívané trati Kopidlno - Dolní Bousov na Jičínsku se nemusí obávat, že po zrušení většiny vlaků přijdou o dopravní spojení. Vlaky, které na této trase projíždějí Středočeským a Královéhradeckým krajem, tam z větší části nahradí autobusy. Vedení krajů navrhuje, aby železniční doprava byla zachována o víkendech.
V pátek přijíždějí turisté
Většina starostů obcí na trati s nahrazením vlaků autobusy v podstatě souhlasí, avšak požadují zachování vlaků ještě alespoň v pátek, tedy nejméně 3 dny v týdnu. Petr Soukup, starosta Libáně, říká, že železniční dopravu na této trati v žádném případě zrušit nechtějí. Kraj navrhuje, aby vlaky jezdily jen o víkendech a železniční dopravu v pracovní dny nahradily autobusy. Starosta požaduje, aby vlaky jezdily i v pátek, pro turistický ruch je to výhodné. Libáň má železniční zastávku vzdálenou od obce asi 2 km. Autobusové spoje jsou navíc vymyšleny tak, aby v Bousově, Bakově a Kopidlně navazovaly na vlak. Dříve se stávalo, že vlak od Libáně do Kopidlna měl zpoždění a lidé vlak na Prahu nestihli.
Josef Táborský, starosta Kopidlna, říká, že si dovedou představit, že na této trati dojde ke kombinaci vlakové a autobusové dopravy. Na rozdíl od krajského návrhu požadujeme, aby vlak jezdil minimálně od pátku do neděle. Proti krajskému návrhu je však starosta Dětenic Radomír Vališka: "V žádném případě s omezením železniční dopravy nesouhlasíme." Argumentuje třeba tím, že na venkově bydlí hodně důchodců, pro které ČD nabízejí velké slevy, které ve vlacích mají i skupiny cestujících a školy. Podle něj zrušení provozu na trati navíc ohrozí i provoz na trati do Sobotky, Lomnice, Libuně a Staré Paky.
Společnost Oredo je zásadně pro autobusy
Oredo to však rezolutně odmítá společnost Oredo, jež v Královéhradeckém kraji organizuje veřejnou dopravu. Tomáš Hradecký z Oreda uvádí, že starosta Dětenic prosazuje vlaky za každou cenu a nebere v úvahu, že při připravovaném zajištění autobusové dopravy by došlo ke zlepšení dopravní obslužnosti. Autobusy budou nejlepší náhradou za zrušené vlaky. Podle něj vlaky na navazující trati Mladá Boleslav - Stará Paka posílí. Hradecký říká, že připravují pro příští rok zvýšení počtu vlaků, protože tato trať je v úseku Mladá Boleslav - Sobotka regionální páteří hromadné dopravy.
Rozhodnutí však není konečné, úřad ho ještě projedná s obcemi, jichž se týká a není vyloučeno, že se návrh změní. Změny na této trati by měly začít platit v prosinci. Tento záměr zapadá do koncepce železniční dopravy v kraji, kterou razí společnost Oredo. Snahou je zahušťování provozu na využívaných hlavních tratích a nahrazování vlaků autobusy tam, kde lidé po železnici cestují méně.

Anketa

http://lukaskozak.blog.cz/0705/063-bakov-nad-jizerou-kopidlno
Jaký máte názor na trať 063?
Zachovat provoz0 % (0 hlasy)0 %0 hlasy
Zavést tříhodinový takt50 % (1 hlas)50 %1 hlas
Upravit jízdní řád tak aby vše navazovalo0 % (0 hlasy)0 %0 hlasy
Omezit v úseku Rabakov - Kopidlno0 % (0 hlasy)0 %0 hlasy
Provoz jen o Víkendu0 % (0 hlasy)0 %0 hlasy
Zrušit úplně50 % (1 hlas)50 %1 hlas
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama